SCHS - GHS FB 09-10-21 DRM_2434 1500.jpg

Station Camp junior Jack Biller (44) holds the Mayor’s Cup trophy following a 21-7 win over Gallatin on Friday.

RUSSELL VANNOZZI

Main Street Nashville

The top 10 teams in the Main Street Preps football rankings didn’t budge this week, but there was a shakeup toward the bottom of the list.

Station Camp (4-0) joined the fray for the first time after beating Gallatin 21-7 for the Mayor’s Cup last Friday. The No. 24 Bison have turned their program around since finishing 0-10 last season.

East Nashville (3-1) also landed at No. 25 following its 25-6 victory at Hillsboro. Senior running back Amarion Ford rushed for 178 yards and three touchdowns on 36 carries.

Previously ranked Henry County (No. 23) and Springfield (No. 25) fell out after losing to Brentwood and Wilson Central, respectively.

Here is how we ranked the top 25 Midstate teams after Week 4 (last week’s position in parentheses):

1. (1) Oakland 3-0

Week 4: Canceled, Week 5: vs. Siegel

2. (2) Lipscomb Academy 4-0

Week 4: W, 64-28 vs. Pulaski Academy (Ark.), Week 5: at FRA

3. (3) CPA 4-0

Week 4: W, 24-10 vs. MBA, Week 5: vs. Goodpasture

4. (4) Summit 4-0

Week 4: W, 55-20 vs. Blackman, Week 5: vs. Centennial

5. (5) Pearl-Cohn 4-0

Week 4: W, 35-0 at Creek Wood, Week 5: vs. Lawrence County

6. (6) Riverdale 4-0

Week 4: W, 13-6 vs. Shelbyville, Week 5: vs. Rockvale

7. (7) Pope Prep 4-0

Week 4: W, 56-38 vs. Independence, Week 5: at Baylor

8. (8) MBA 1-3

Week 4: L, 24-10 at CPA, Week 5: vs. Father Ryan

9. (9) Ravenwood 3-1

Week 4: W, 35-14 vs. Life Academy (Va.), Week 5: at Brentwood

10. (10) Brentwood Academy 2-2

Week 4: W, 19-6 vs. Whitehaven, Week 5: vs. St. Benedict

11. (13) Ensworth 3-1

Week 4: W, 59-6 vs. Nolensville, Week 5: vs. MUS

12. (11) Father Ryan 3-1

Week 4: W, 48-0 vs. Cane Ridge, Week 5: at MBA

13. (12) Mt. Juliet 4-0

Week 4: W, 38-20 at Warren County, Week 5: at White County

14. (14) BGA 2-2

Week 4: W, 28-21 vs. Nashville Christian, Week 5: vs. Davidson Academy

15. (15) Hendersonville 2-1

Week 4: Bye, Week 5: at Gallatin

16. (17) Beech 2-1

Week 4: Bye, Week 5: vs. Clarksville

17. (16) Independence 1-3

Week 4: L, 56-38 at Pope Prep, Week 5: vs. Franklin

18. (18) Blackman 2-2

Week 4: L, 55-20 at Summit, Week 5: vs. Stewarts Creek

19. (19) Brentwood 1-3

Week 4: W, 21-14 at Henry County, Week 5: vs. Ravenwood

20. (21) Davidson Academy 4-0

Week 4: W, 55-0 vs. Hunters Lane, Week 5: at BGA

21. (20) Page 4-0

Week 4: W, 38-17 at Coffee County, Week 5: at Franklin County

22. (22) Tullahoma 3-0

Week 4: W, 28-20 vs. Marshall County, Week 5: at Creek Wood

23. (25) Smyrna 3-0

Week 4: W, 35-14 vs. La Vergne, Week 5: at Antioch

24. (NR) Station Camp 4-0

Week 4: W, 21-7 at Gallatin, Week 5: Bye

25. (NR) East Nashville 3-1

Week 4: W, 25-6 at Hillsboro, Week 6: vs. Jackson County

WEEK 4 SCOREBOARD

Thursday, Sept. 9:

York Institute 35, Livingston Academy 18

Friday, Sept. 10:

BGA 28, Nashville Christian 21

Brentwood Academy 19, Whitehaven 6

Cascade 28, Huntland 17

Centennial 43, Antioch 6

East Robertson 40, Cheatham County 8

Clarksville Academy 87, Tennessee Heat 0

Rossview 27, Clarksville Northeast 22

Page 38, Coffee County 17

Community 46, Perry County 0

Clay County 38, Cornersville 12

CPA 24, MBA 10

Pearl Cohn 35, Creek Wood 0

Cumberland County 17, Lenoir City 7

Davidson Academy 55, Hunters Lane 0

Clarksville 35, Dickson County 17

Ensworth 59, Nolensville 6

Westview 47, Fairview 14

Father Ryan 48, Cane Ridge 0

Fayetteville 19, Upperman 14

Stewarts Creek 30, Franklin 20

Franklin Road Academy 49, Columbia Academy 13

Station Camp 21, Gallatin 7

Giles County 36, Franklin County 18

Goodpasture 29, John Overton 12

Gordonsville 28, Eagleville 14

Friendship Christian 37, Grace Christian — Franklin 14

Green Hill 28, Columbia 14

Brentwood 21, Henry County 14

East Nashville 25, Hillsboro 6

Jo Byrns 22, Houston County 14

Sequatchie County 22, Jackson County 0

Lawrence County 28, Greenbrier 0

Lipscomb Academy 64, Pulaski Academy (Ark.) 28

Loretto 41, Wayne County 14

Trousdale County 34, Macon County 7

McEwen 44, Camden 22

Waverly 42, McNairy Central 0

Montgomery Central 34, Hillwood 0

Forrest 21, Moore County 7

MTCS 56, Mt. Juliet Christian 27

Pope John Paul II 56, Independence 38

Ravenwood 35, Life Academy (Va.) 14

Red Boiling Springs 20, Cosby 0

Richland 42, Hickman County 7

Riverdale 13, Shelbyville 6

Rockvale 54, Lincoln County 19

Lebanon 28, Siegel 21

Smith County 18, Westmoreland 0

Smyrna 35, LaVergne 14

Wilson Central 7, Springfield 6

Lewis County 23, Spring Hill 16

East Hickman 40, Stewart County 21

Stone Memorial 7, Monterey 6

McGavock 32, Stratford 20

Summertown 40, Collinwood 27

Summit 55, Blackman 20

Harpeth 20, Sycamore 8

Tullahoma 28, Marshall County 20

Mt. Juliet 38, Warren County 20

Watertown 38, DeKalb County 20

Cannon County 42, Webb School 16

Kenwood 25, West Creek 14

White County 41, Cookeville 13

White House 55, Portland 40

DCA 52, White House Heritage 20

Clarksville NW 27, Whites Creek 20

WEEK 5 SCHEDULE

Friday, Sept. 17:

Smyrna at Antioch

Pope Prep at Baylor

Clarksville at Beech

Davidson Academy at BGA

Stewarts Creek at Blackman

Ravenwood at Brentwood

St. Benedict at Brentwood Academy

LaVergne at Cane Ridge

Lookout Valley at Cannon Co.

Fairview at Cheatham Co.

Henry Co. at Clarksville Northwest

Nolensville at Columbia

DCA at Columbia Academy

Warren Co. at Cookeville

Collinwood at Cornersville

Goodpasture at CPA

Tullahoma at Creek Wood

Cumberland Co. at DeKalb Co.

Adamsville at East Hickman

Jackson Co. at East Nashville

MUS at Ensworth

Summertown at Forrest

Lipscomb Academy at FRA

Page at Franklin Co.

Mt. Juliet Christian at Franklin Grace

King’s Academy at Friendship Christian

Hendersonville at Gallatin

Community at Giles Co.

East Robertson at Harpeth

Green Hill at Hillsboro

Marshall Co. at Hillwood

McEwen at Hollow Rock-Bruceton

Huntingdon at Houston Co.

Franklin at Independence

Clay Co. at Jo Byrns

Coffee Co. at Lebanon

Hickman Co. at Lewis Co.

Mt. Pleasant at Loretto

Livingston Academy at Macon Co.

Stratford at Maplewood

Father Ryan at MBA

Dickson Co. at McGavock

Glencliff at Montgomery Central

Fayetteville at Moore Co.

Clarksville Academy at Nashville Christian

Red Boiling Springs at North Greene

Siegel at Oakland

Lawrence Co. at Pearl Cohn

Clarksville Northeast at Portland

Cascade at Richland

Rockvale at Riverdale

West Creek at Rossview

Walker Valley at Smith Co.

Lincoln Co. at Spring Hill

Kenwood at Springfield

Centennial at Summit

MTCS at Trinity Christian

Stone Memorial at Upperman

White House at Waverly

Huntland at Wayne Co.

Trousdale Co. at Westmoreland

Mt. Juliet at White Co.

Sycamore at White House Heritage

Watertown at Whites Creek

Hunters Lane at Wilson Central

Oneida at York Institute

Recommended for you