RUSSELL VANNOZZI

The top six teams in the Main Street Preps football rankings are set to play for state titles.

No. 1 Oakland, No. 2 Lipscomb Academy, No. 3 Summit, No. 4 CPA, No. 5 MBA and No. 6 Tullahoma will all compete in the TSSAA BlueCross Bowls this week at Finley Stadium in Chattanooga.

Oakland and Summit will square off in the Class 6A title game, while Lipscomb Academy and CPA will rematch in the Division II-AA championship.

In total, 10 teams from Middle Tennessee are still in contention for gold ball-trophies.

Other BlueCross Bowls involving area teams include: DCA-Nashville Christian in Division II-A, MBA-McCallie in Division II-AAA, East Nashville-Alcoa in Class 3A, Page-Powell in Class 5A and Tullahoma-Elizabethton in Class 4A.

Here is how we ranked the top 25 Midstate teams after Round 4 (last week’s position in parentheses):

1. (1) Oakland 14-0

Semifinals: W, 24-14 at Maryville, Championship: vs. Summit

2. (2) Lipscomb Academy 11-1

Championship: vs. CPA

3. (3) Summit 14-0

Semifinals: W, 28-7 at Hendersonville, Championship: vs. Oakland

4. (4) CPA 11-2

Championship vs. Lipscomb Academy

5. (5) MBA 9-3

Championship: vs. McCallie

6. (7) Tullahoma 14-0

Semifinals: W, 44-19 vs. Haywood, Championship: vs. Elizabethton

7. (6) Ravenwood 10-3

Quarterfinals: L, 48-28 at Summit, season over

8. (8) Hendersonville 10-4

Semifinals: L, 28-7 vs. Summit, season over

9. (9) Pearl-Cohn 11-2

Quarterfinals: L, 21-7 at Tullahoma, season over

10. (10) Lebanon 11-2

Quarterfinals: L, 45-20 vs. Oakland, season over

11. (11) Pope Prep 8-5

Semifinals: L, 47-7 at McCallie, season over

12. (12) Riverdale 10-2

Round 2: L, 30-17 at Lebanon, season over

13. (13) Brentwood Academy 7-4

Quarterfinals: L, 24-21 vs. Pope Prep, season over

14. (16) Page 13-1

Semifinals: W, 56-52 vs. Henry County, Championship: vs. Powell

15. (14) Ensworth 7-4

Round 1: L, 21-13 vs. Baylor, season over

16. (15) Father Ryan 7-5

Quarterfinals: L, 42-35 at McCallie, season over

17. (19) East Nashville 10-4

Semifinals: W, 20-7 vs. Dyersburg, Championship: vs. Alcoa

18. (17) Brentwood 7-5

Round 2: L, 21-3 at Summit, season over

19. (18) Beech 9-4

Quarterfinals: L, 34-14 at Hendersonville, season over

20. (20) Springfield 10-3

Quarterfinals: L, 23-0 vs. Henry County, season over

21. (21) Green Hill 11-2

Quarterfinals: L, 31-14 vs. Page, season over

22. (22) BGA 6-6

Quarterfinals: L, 35-28 at Lausanne, season over

23. (23) DCA 11-1

Championship: vs. Nashville Christian

24. (24) Nashville Christian 11-2

Championship: vs. DCA

25. (25) Davidson Academy 8-5

Semifinals: L, 35-0 at Lipscomb Academy, season over

ROUND 4 SCOREBOARD

Friday, Nov. 26:

Alcoa 42, Giles Co. 12

Elizabethton 23, Upperman 6

Hampton 22, Trousdale Co. 20

Oakland 24, Maryville 14

Powell 35, Knoxville West 7

South Pittsburg 30, Cloudland 22

East Nashville 20, Dyersburg 7

Page 56, Henry Co. 52

Summit 28, Hendersonville 7

Tullahoma 44, Haywood 19

McKenzie 36, Peabody 30

Westview 35, Riverside 18

BLUECROSS BOWL SCHEDULE

Thursday, Dec. 3:

Division II-AA championship

CPA (10-2) vs. Lipscomb Academy (11-1), 11 a.m.

Division II-A championship

Nashville Christian (10-2) vs. DCA (11-1), 3 p.m.

Division II-AAA championship

MBA (9-3) vs. McCallie (12-0), 7 p.m.

Friday, Dec. 4:

Class 3A championship

East Nashville (10-4) vs. Alcoa (13-1), 11 a.m.

Class 1A championship

South Pittsburg (10-2) vs. McKenzie (14-0), 3 p.m.

Class 5A championship

Page (13-1) vs. Powell (12-2), 7 p.m.

Saturday, Dec. 5:

Class 4A championship

Tullahoma (14-0) vs. Elizabethton (12-1), 11 a.m.

Class 2A championship

Westview (13-1) vs. Hampton (11-2), 3 p.m.

Class 6A championship

Summit (14-0) vs. Oakland (14-0), 7 p.m.

All championship times eastern.

Recommended for you